Świdnica bez tajemnic...

We wtorek, 9 czerwca 2026r. odbyła się XX już edycja konkursu „Świdnica - moje miasto”, którego temat przewodni dotyczył historii militarnej oraz fortyfikacji Świdnicy. Reprezentacja naszego liceum (Alan Gąsior kl. 1D, Filip Jarosz kl. 2P i Gabriel Wrona kl. 4D) spisała się znakomicie zajmując I miejsce! Było to wynikiem znakomitych lokat indywidualnych Filipa, który zajął drugą lokatę oraz Gabriela, który uplasował się tuż za nim na trzecim miejscu. To już kolejny z rzędu sukces drużyny naszej szkoły i bardzo wysokie lokaty indywidualne. Gratulujemy! Opiekun drużyny: Patrycjusz Malicki Zdjęcia dzięki uprzejmości Radio Sudety 24 / 101.7 FM

„Wyskubki" czyli mocne zakończenie sezonu teatralnego

Mocnym akcentem „Kaspro- Teatr” zakończył tegoroczny sezon teatralny. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym zobaczyliśmy „Wyskubki” na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza w adaptacji i reżyserii Pawła Kamzy. To fantastyczne żywiołowe widowisko, które bez reszty angażuje publiczność do stworzenia z aktorami wspólnoty i zabawy nawiązuje do zmieniających się pór roku. Tytuł nawiązuje do zwyczaju skubania zimą pierza przez wiejskie kobiety, a tej czynności muszą podjąć się widzowie spektaklu. „Wyskubki” są obrzędowe, ludyczne, ale przeplata się to z liryzmem, a refleksji towarzyszy fantastyczna zabawa. Warsztatom towarzyszyły warsztaty teatralne, prowadzone przez pedagożkę WTW panią Katarzynę Migdałowską, podczas których Kasprowiczanie mogli wykazać się zdolnościami aktorskimi.

Czy chemia to tylko suche wzory? Nie u nas! Dzisiaj klasa 1 c miała okazję zobaczyć, jak fascynująca jest nauka w profesjonalnym laboratorium. Dziękujemy Politechnice Wrocławskiej za inspirujące zajęcia.

Zdjęcia - Czy chemia to tylko suche wzory?

Tajemnice laboratorium odkryte.

Nauka to nie tylko podręczniki i wykłady, o czym przekonali się ostatnio uczniowie klasy 3 c. Zamiast w szkolnych ławkach, spędzili oni czas w laboratorium, zamieniając teorię w fascynującą praktykę.

Zdjęcia - Tajemnice laboratorium odkryte

Sukces młodych matematyków powiatu świdnickiego.

Cofnijmy się do 14 kwietnia 2026 r. Wtedy w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy odbył się XXII Powiatowy Konkurs Matematyczny, w którym doskonale spisali się nasi uczniowie: Bartosz Rychel i Łukasz Mroziński.
Oto ciąg dalszy... . Dzięki swoim wynikom Bartek i Łukasz znaleźli się w drużynie, która w dniach 21 – 22 maja 2026 r. reprezentowała powiat świdnicki w XIV Międzypowiatowym Konkursie Matematycznym. Uczestników konkursu gościł Dwór Skrzynki w powiecie poznańskim.
Do tej naukowej rywalizacji przystąpili uczniowie szkół ponadpodstawowych z partnerskich powiatów: kartuskiego, kłodzkiego, tatrzańskiego, świdnickiego oraz poznańskiego.
Konkurs toczył się przez dwa dni. Pierwszego dnia, każdy z uczestników był zdany tylko na siebie. Najlepsza w tych indywidualnych zmaganiach okazała się Zuzanna Styrczula z powiatu tatrzańskiego.
Drugie miejsce w rywalizacji indywidualnej zajął Witold Soprych (II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha) z powiatu świdnickiego, a trzecie jego kolega z zespołu – Bartosz Rychel (I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza).
Drugiego dnia odbyła się część drużynowa konkursu i tu najlepsza okazała się reprezentacja powiatu świdnickiego w składzie: Witold Soprych (II LO), Bartosz Rychel (I LO), Karol Górski (II LO), Łukasz Mroziński (I LO).
Na drugiej pozycji sklasyfikowano reprezentantów powiatu tatrzańskiego, a na trzeciej – kłodzkiego.
Opiekunką zawodników ze świdnickich liceów była pani Agnieszka Grymek - nauczycielka matematyki w II LO i. Stefana Banacha. Naszych uczniów przygotowała znakomicie p. Adela Majewska.
Gratulujemy!!!

Na drodze do ekonomicznego sukcesu.

Zdjecie

Z dumą i ogromną radością informujemy, że uczennice naszej szkoły – Ewelina Szczepańska oraz Weronika Jędrychowska z klasy 2p – zakwalifikowały się do ścisłego FINAŁU ogólnopolskiego konkursu „Ekonomia w praktyce. Twój pomysł na sukces!”. Konkurs, organizowany przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, przyciągnął wiele kreatywnych projektów z całego kraju. Przygotowany przez nasze reprezentantki film konkursowy zyskał wysokie uznanie Kapituły, co zapewniło im awans do drugiego, decydującego etapu. Przed dziewczętami obrona projektu i prezentacja na żywo przed komisją ekspercką w Warszawie. Serdecznie gratulujemy tego spektakularnego sukcesu, dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły i życzymy powodzenia w finałowych zmaganiach!
Opiekunką wspierającą uczennice jest p. Anita Kwiecień

Brązowe Siatkarki!!!

W czwartek 21 maja drużyna dziewcząt Kasprowicza w składzie: Wiktoria Ligierko, Aleksandra Foltak, Ewelina Szczepańska, stanęła do rywalizacji w Powiatowym Turnieju Siatkówki Plażowej. Siedem drużyn rozstawionych w dwóch grupach walczyło o awans do półfinału. Kasprowiczanki zajmując 2 miejsce w grupie zmierzyły się w meczu półfinałowym z reprezentacją Ekonomika. Po bardzo wyrównanym spotkaniu uległy niestety tej drużynie. Zagrały jednak o trzecie miejsce, które w pięknym stylu wywalczyły z drużyną Hotelarki. Na szyjach naszych dziewcząt zawisły brązowe medale.
Serdeczne gratulacje!!!

Szósty start i szóste zwycięstwo

W sobotę 16 maja 2026r. w Zielonej Górze odbyły się zawody Grand Prix Polski w tańcu towarzyskim. Były to jubileuszowe zawody z okazji 40-lecia klubu tanecznego Gracja Zielona Góra. W swojej kategorii wygrali je Państwo Anna i Tomasz Wojasowie. To już 6 start w tym roku i 6 zwycięstwo.
Prawda, że robi wrażenie?
Niezmiennie przypominamy, że Pani Ania Wojas jest nauczycielem naszej szkoły i do tego, jak widać, wybitną tancerką.
I LO

MATEUSZ FINALISTĄ OLIMPIADY ZDROWIA PCK

Uczeń klasy 1c Kasprowicza, Mateusz Czerwiński, wziął w dniach 15-17 maja 2026 udział w centralnym etapie XXXIII Olimpiady Zdrowia PCK i uzyskał tytuł finalisty.
Serdeczne gratulacje!
Michał Żabrowski

Z przyjemnością informujemy, że ukazała się drukiem publikacja zjazdowa przygotowana z okazji 80-lecia szkoły.

W wydawnictwie zawarto kolejne 10 lat historii Kasprowicza – wydarzenia, osiągnięcia, wspomnienia oraz sylwetki osób tworzących społeczność szkolną. Publikacja stanowi uzupełnienie wcześniejszych wydawnictw poświęconych dziejom szkoły. Razem tworzą one opowieść o tradycji, rozwoju i ludziach związanych z I Liceum. Mamy nadzieję, że zgromadzone materiały staną się w przyszłości solidną podstawą do opracowania pełnej monografii I Liceum.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie publikacji oraz pielęgnowanie pamięci o historii naszej szkoły.