Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: [ROOT]/images/2026/taniec/
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder:

„Niekończąca się historia... na parkiecie" – wciąż trwa

Jeden parkiet, niekończące się historie", takie motto towarzyszyło Mistrzostwom Świata WDC w Tańcu Towarzyskim w Assen w Holandii, które odbyły w dniach 6-9 listopada 2025r. Nie zabrakło na tanecznym parkiecie Ani Wojas i Tomasza Wojas, tancerzy kadry Polski PTT. Państwo Wojasowie wytańczyli 4 miejsce Mistrzostw Świata. Weg te gaan, powiemy po holendersku, czyli brawo!
I LO

Nowy skład Samorządu Uczniowskiego!

Zdjecie

Z radością ogłaszamy, że wybrano nowy skład Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2025/2026!
Przewodniczący - Maksymilian Jaros
Zastępca Anna Kułak
Członkowie: Jakub Gala, Anna Paszkiewicz i Maria Dubiel
Gratulujemy wszystkim, którzy zdecydowali się zaangażować w życie naszej szkoły — to dzięki Wam możemy wspólnie tworzyć miejsce pełne pomysłów, energii i dobrej atmosfery Samorząd to nie tylko tytuł, ale przede wszystkim odpowiedzialność, współpraca i działanie dla innych.
Życzymy Wam wielu udanych inicjatyw, odwagi w realizowaniu pomysłów i satysfakcji z pracy na rzecz całej społeczności szkolnej.

Mistrzowie Powiatu w Szachach!

4 listopada w murach I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy odbył się powiatowy turniej drużynowy w szachach z udziałem sześciu zespołów. Naszą szkołę reprezentowali: Roksana Zapolska, Anna Michalska, Jakub Zimny i Piotr Tomczak. Po zaciętych partiach i emocjonującej rywalizacji klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
I miejsce – I LO Świdnica
II miejsce – Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy
III miejsce – Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy
Dzięki zwycięstwu nasza drużyna została Mistrzami Powiatu Świdnickiego w Szachach i awansowała do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 16 grudnia we Wrocławiu!
Gratulujemy naszym zawodnikom znakomitej postawy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!

Kasprowiczanki wyśpiewały sukcesy

Już po raz 20. odbył się Konkurs Piosenki Poetyckiej „Mimozami jesień się zaczyna" organizowany przez III LO w Świdnicy. Był to wieczór pełen emocji oraz refleksji, w którym uczestniczyły nasze uczennice: Lena Szydłowska (4M) oraz Marysia Dubiel (3M). Bardzo miło nam oznajmić, że Lena wyśpiewała III miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych, wykonując piosenkę Kayah "Jestem kamieniem". Marysia za to, zdobyła wyróżnienie, wykonując utwór "Wierzę w lepszy czas", którego tekst napisała sama, a muzykę stworzyła przy współpracy z Panem Dariuszem Jarosem.
Występy uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Tadeusz Szarwaryn – wicewójt gminy Świdnica, animator kultury i muzyk, a także członkowie: Natalia Widuto – wokalistka, która prowadziła także warsztat dla młodzieży biorącej udział w konkursie, Katarzyna Szymko-Kawalec – dyrygentka, kompozytorka, prowadząca Dziki Chór i od tego roku chór III LO w Świdnicy, założycielka świdnickiej szkoły MUZAZA oraz Krzysztof Frączek.
Ogromne gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu!
Foto: Dorota i Maciej Szydłowscy

Klasa 4M w Trójmieście

Trójmiasto jest pełne urokliwych zakątków, historycznych miejsc i wyjątkowego klimatu. To również cel wycieczki klasy 4M wraz z opiekunami, która odbyła się w dniach 27-30.10.2025r.
Spędziliśmy tam niezapomniane chwile. I jeśli ktoś mówi, że jeśli wyjazd nad morze to tylko latem, to jest w ogromnym błędzie! Jesienią Gdańsk, Gdynia i Sopot są równie piękne i to właśnie tam mieliśmy okazję zanurzyć się w niezwykłą atmosferę tego regionu, odkrywając jego historię, smaki i widoki. Być może pogoda była czasami kapryśna, ale to nie przeszkodziło nam zobaczyć wiele historycznych miejsc Starego Miasta w Gdańsku, jakimi są m.in. Muzeum II Wojny Światowej, którego zwiedzanie nie było dla nas jedynie lekcją historii, ale też podróżą przez ludzkie losy i dramaty związane z wojną. Spacer nadbrzeżem Motławy, podczas którego mogliśmy zobaczyć średniowieczny Żuraw - największy i najstarszy zachowany średniowieczny dźwig portowy w Europie, który służył jako brama miejska i do przeładunku towarów.

Czytaj więcej: Klasa 4M w Trójmieście

Pamięć o Pierwszym Dyrektorze – Mieczysławie Kozarze Słobódzkim

Tradycyjnie, z okazji Dnia Zmarłych, uczniowie naszej szkoły odwiedzają grób Mieczysława Kozara Słobódzkiego, pierwszego dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im Jana Kasprowicza. To postać, która na zawsze zapisała się w historii naszej szkoły – był twórcą i organizatorem placówki, żołnierzem Wojska Polskiego, a także wybitnym pedagogiem, kompozytorem i animatorem życia kulturalnego Świdnicy.
W tym roku grób Mieczysława Kozara Słobódzkiego odwiedzili uczniowie klasy I G wraz z wychowawczynią. Była to chwila refleksji, zadumy oraz wyraz wdzięczności i szacunku dla osoby, która miała ogromny wpływ na rozwój naszej szkoły i kształtowanie jej tradycji. Złożenie hołdu naszemu pierwszemu dyrektorowi to nie tylko wyraz pamięci, ale także okazja do głębszego zrozumienia wartości, które przez całe życie kierowały jego działalnością edukacyjną i społeczną.

Sukces zawdzięczają wytrwałej pracy i treningom – taneczny parkiet to bardzo wymagające miejsce

W niedzielę 26.10. 2025r odbyły się w Lubinie Mistrzostwa Polski PTT w Tańcach Standardowych. Na lubińskim parkiecie nie zabrakło Państwa Ani i Tomasza Wojas, którzy nie zawiedli, przetańczyli z werwą wszystkie rundy eliminacyjne, a w finale wytańczyli wicemistrzostwo Polski w kategorii wiekowej 49+. Od 11 już lat para zajmuje 1 lub 2 miejsca w Mistrzostwach Polski. Na pytanie o źródła tego sukcesu Pan Tomasz odpowiada: Utrzymanie formy tanecznej przez tyle lat to tylko z miłości i pasji do tańca i bardzo dużo treningu!
Przypomnijmy: Pani Ania Wojas to nie tylko mistrzyni tańca, ale także nauczyciel języka angielskiego w naszej szkole.
Brawo, Pani Profesor.

{gallery}2026/taniec/{/gallery}

„Niewyczerpany żart”, czyli pasowanie na teatromanów

Klasa 1d, czyli humanistyczna z edukacją teatralną, jest klasą pod patronatem Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Jej pasowanie na teatromanów odbyło się za sprawą kultowego spektaklu wałbrzyskiej sceny „Niewyczerpanego żartu”. Pierwszakom towarzyszyli młodzi adepci ze Szkolnego Koła Teatralnego. Wprowadzeniem do spektaklu były zajęcia z pedagożką teatru, Renatą Ambrożak, która przybliżyła Kasprowiczanom tę niezwykłą powieść i jej autora.
Była to polska prapremiera uznawanej za arcydzieło powieści Davida Fostera Wallace’a. Reżyser Krzysztof Popiołek, który dokonał także adaptacji i opracowania muzycznego, skupił się na dwóch wątkach fabularnych: dysfunkcyjnej rodziny oraz pacjentek oddziału dla osób uzależnionych.

Czytaj więcej: Niewyczerpany żart

Kolejny wyjazd młodzieży z programu Erasmus+

W dniach 19-26 października dziesięcioro uczniów oraz dwie nauczycielki z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy po raz kolejny uczestniczyli w mobilności edukacyjnej do Grecji w ramach programu Erasmus+ „Angielski Kluczem do Rozwoju: Edukacja, Doświadczenie, Sukces”.
Młodzież brała udział w zajęciach integracyjnych z uczniami greckimi, następnie wspólnie tworzyli wizytówki oraz filmy reklamowe na potrzeby naszego projektu, a na koniec uczyli się greckiego tańca narodowego oraz alfabetu.
Była to trzecia tura wyjazdu, podczas której uczniowie rozwijali swoje umiejętności językowe i cyfrowe. Udział w projekcie pozwolił młodym ludziom nie tylko odkrywać nowe perspektywy, ale także zdobyć umiejętności, które w przyszłości przydadzą im się podczas nauki i pracy w środowisku międzykulturowym.
Wyjazdowi towarzyszyły liczne wycieczki fakultatywne, uczniowie odwiedzili m.in. Meteory, Litochoro, Palaios Panteleimonas oraz Thessaloniki, co poszerzyło ich wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego Grecji.
Wszyscy zadowoleni i z głowami pełnymi nowych pomysłów wrócili do kraju.

Co dalej po maturze?

Pytanie zadaje sobie każdy uczeń, który stoi u progu egzaminu dojrzałości i poszukuje odpowiedzi, jaki wybrać kierunek studiów. Nasi tegoroczni maturzyści mieli przyjemność spotkania z mentorką i specjalistką HR, panią Anną Kwiecień. W ramach poprowadzonych warsztatów młodzież mogła lepiej zrozumieć swoje predyspozycje i talenty, odkryć potencjalne ścieżki zawodowe, a może też podjąć świadome decyzje dotyczące kierunku studiów czy kariery zawodowej.
foto: Anita Kwiecień