Zdjecie

Kasprowiczanki reprezentowały szkołę na Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu

5 grudnia w Jeleniej Górze odbyły się okręgowe zawody Olimpiady Wiedzy o Żywieniu. Reprezentację I LO w Świdnicy tworzyły: Karolina Glowacka, Nina Paczkowska i Oliwia Rogóż (kl. 4c).
Gratulujemy i dziękujemy!


KLASA 1C NA ZAJĘCIACH W SANEPIDZIE

W czwartek, 4 grudnia 2025 r., korzystając z zaproszenia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Kasprowiczanie z klasy 1c wzięli udział w czwartej edycji zajęć profilaktycznych na terenie świdnickiego sanepidu. Bardzo interesujące wykłady poruszające zagadnienia bezpieczeństwa kosmetyków, suplementów diety oraz profilaktyki chorób zostały zorganizowane i przeprowadzone przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy.

KOLEJNY SUKCES OLIMPIJSKI

Zdjecie

30 września tego roku odbył się szkolny etap XXIV Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Wzięło w nim udział 13 uczniów naszej szkoły. Do etapu szkolnego w całej Polsce przystąpiło 4723 uczniów z 434 szkół. Komisja Olimpiady zakwalifikowała do półfinału (etapu okręgowego) 440 olimpijczyków. Miło mi powiadomić, że Karol Gączkowski z 4 P jako jedyny z powiatu świdnickiego będzie reprezentował naszą szkołę w styczniu we Wrocławiu.
Analiza rozwiązań olimpijskich zadań pokazała, że wszyscy uczestnicy szkolnego etapu wykazali się umiejętnością syntetycznego i analitycznego myślenia oraz formułowania i dedukcyjnego badania hipotez. Gratuluję. Na zdjęciu w tle, pokazujemy imię Karola (po lewej stronie), zapisanych znakami języka MANDOMBE, stosowanymi w kilku językach afrykańskich ora z liczbę punktów, które Karol zdobył w etapie szkolnym, zapisanych w dialekcie języka ABESABESI używanym przez kilka tysięcy osób w Nigerii. Z takimi łamiańcami językowymi zmagali się nasi olimpijczycy na etapie szkolnym.
Wierzę w sukces Karola w następnych etapach Olimpiady. Z wyrazami szacunku dla wszystkich uczestników Olimpiady koordynator OLM
Jerzy Schabowski

Zdjecie

Nasi uczniowie w etapie okręgowym Olimpiady Statystycznej!


2 grudnia trójka reprezentantów naszej szkoły – Mateusz Pakla, Wojciech Bętkowski oraz Agata Hruszowiec – wzięli udział w etapie okręgowym Olimpiady Statystycznej.
Gratulujemy im zaangażowania i trzymamy mocno kciuki za dalsze sukcesy!
#OlimpiadaStatystyczna #TrzymamyKciuki


Erasmus+ – możliwości, które zmieniają szkołę!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom dzisiejszej konferencji! Była to doskonała okazja, aby porozmawiać o tym, jak program Erasmus+ rozwija uczniów, nauczycieli i całe szkoły. Wysłuchaliśmy inspirujących prezentacji dotyczących dobrych praktyk projektowych przedstawionych przez gości ze szkół w Świdnicy, Walimiu i Mokrzeszowie, a także przez przedstawicielki naszej placówki. Po przerwie kawowej młodzież wzięła udział w warsztatach dotyczących przygotowania się do rozmowy o pracę i budowania swojej przyszłej kariery. W tym czasie nauczyciele uczestniczyli w spotkaniu z ekspertką Regionalnego Punktu Informacyjnego FRSE oraz koordynatorką naszego projektu. Program Erasmus+ otwiera drzwi do Europy Umożliwia zdobycie nowych kompetencji, rozwija pewność siebie i pomaga budować szkołę nowoczesną, otwartą na świat!
Razem tworzymy przyszłość edukacji!

Zdjęcia - Erasmus+ – możliwości

Na pierwszej lekcji WF

W ramach projektu „Rytm i Ruch" (moduł „Alchemii Teatralnej" prowadzonej przez Świdnicki Ośrodek Kultury) na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się w niedzielę 30 XI 2025r. niezwykła teatralna lekcja WF-u. Był to pokaz warsztatowy przygotowany przez Andrzeja Błażewicza, inspirowany tekstem Moniki Czajkowskiej „Wychowanie fizyczne". Dodajmy: z licznym udziałem Kasprowiczan. Było świetnie i widowiskowo. Publiczność na wf-ie dopisała. Zajęcia gimnastyczne zaledwie pretekstem dla reżysera (świetny pomysł realizatorski) i aktorów (świetna realizacja pomysłów reżysera), aby przedstawić opowieść o ciele młodego człowieka – licealisty. Na scenie sali gimnastycznej występowały ciała prężne, poranione, obolałe; ciała sobą zmęczone, ciała zakompleksione, ciała nieprzystające. Ciało – problem. Ciało – wyzwanie. Spektakl poruszający i dający do myślenia. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Zdjęcia - Na pierwszej lekcji WF

Angela na podium

Z radością informujemy o kolejnym sukcesie naszej uczennicy Angeli Almhrez (3D), która wraz z partnerką Sonią Krzesak wywalczyła 3. miejsce podczas rozgrywanego w Łańcucie XVII Grand Prix Polski im. Stanisława Geronia w Akrobatyce Sportowej. Zawodniczki osiągnęły ten rezultat dzięki sumie punktów uzyskanych w trzech układach: statycznym, dynamicznym oraz kombinowanym, startując w kategorii 2K 13–19 (junior). Serdecznie gratulujemy Angeli i jej partnerce świetnego występu oraz pięknej sportowej postawy.
Życzymy dalszych sukcesów.

Andrzejki w teatrze, czyli „Niewolnica Isaura”

Jak najlepiej spędzić wieczór? Oczywiście w teatrze, o czym po raz kolejny przekonali się uczestnicy Szkolnego Koła Teatralnego. Tym razem zobaczyliśmy kultowy spektakl Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, zatytułowany „Niewolnica Isaura”. Twórczynie spektaklu – Agnieszka Wolny-Hamkało i Martyna Majewska – wykorzystując konwencję teatru w teatrze i kultowy w Polsce w 1986 roku brazylijski serial, tworzą przedstawienie o pożądaniu, przemocy i przemianie opowieści. W 1986 roku Polacy zafascynowani byli historią brazylijskiej niewolnicy. W osi fabularnej wałbrzyskiego spektaklu jest podobnie, choć towarzyszą temu Pamela Anderson, Britney Spears, kamp i cringe. Isaura (Ireneusz Mosio) jest bowiem pożądana jak Pamela i ubezwłasnowolniona jak Britney. Wałbrzyski spektakl zachowuje formułę serialu telewizyjnego z przerwami, wydzielanymi gongiem i fantastyczną czołówką kręconą na Zamku Książ i w Palmiarni.

Czytaj więcej: Andrzejki w teatrze

#Dzień Życzliwości w Kaspro!

"Wszyscy uśmiechają się w tym samym języku"
/George Carlin/

Kosze pełne miłych słów, życzliwości i słodkości witały dziś nauczycieli, pracowników i uczniów w progach naszego Liceum. Z entuzjazmem i miłym zaskoczeniem odbiorcy losowali pierniki z cytatem z książek z zasobów biblioteki szkolnej, które uczniowie wcześniej przygotowali. Dodatkową atrakcją, która uświetniła ten dzień było nagrodzenie najsympatyczniejszych uczniów z każdej klasy, natomiast Samorząd Uczniowski uruchomił życzliwą pocztę do której można było wrzucać listy z miłymi słowami i życzeniami dla innych. Działania odbyły się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, a sponsorkami słodkości były Justyna Rum i Alicja Ciupińska.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pozytywną atmosferę!

Galeria zdjęć - Dzień Życzliwości

Klasa 1 c w Muzeum Farmacji.

W miniony czwartek klasa 1 c wzięła udział w niezwykłej lekcji historii we wrocławskim Muzeum Farmacji. Wycieczka okazała się fantastyczną okazją, aby na żywo zobaczyć historyczną aptekę, dawne narzędzia apteczne i poznać fascynującą historię powstawania lekarstw. Uczniowie z dużym zaangażowaniem poznawali tajniki tej szlachetnej profesji. Wizyta była doskonałym uzupełnieniem wiedzy zdobytej na lekcjach biologii i chemii.