Śp. Prof. Zdzisław Grześkowiak – Zasłużony dla Miasta Świdnicy

Zdjecie

29 października w Urzędzie Miejskim odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której nadano tytuły Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy i Zasłużonego dla Miasta Świdnicy. Tym drugim tytułem został uhonorowany nasz wieloletni nauczyciel, świętej pamięci Zdzisław Grześkowiak, legenda Kasprowicza. Pamiątkową statuetkę odebrała żona profesora Grześkowiaka, która podziękowała Radzie Miasta i wszystkim osobom doceniającym twórczy wkład w wychowanie młodzieży i zaangażowanie społeczne swojego męża, a także dzieliła się osobistymi, bardzo wzruszającymi przemyśleniami. A oto fragment laudacji odczytanej przed nadaniem tytułu przez przewodniczącego rady miejskiej Jana Dzięcielskiego, ujmującej dorobek Zdzisława Grześkowiaka.
Laudacja powstała, gdy prof. Grześkowiak był jeszcze wśród nas i została odczytana bez zmian w tekście. Teraz pozostaje tylko niewysłowiony żal, że tak już nie jest…
"Pan Zdzisław Grześkowiak przez 40 lat pracował jako nauczyciel języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Świdnicy – nauczyciel ceniony, charyzmatyczny i z ogromnym autorytetem w środowisku lokalnym. Wychowawca kilku pokoleń Kasprowiczan. W latach 2001-2017 pełnił funkcję wicedyrektora Liceum.
Przygotowywani przez niego uczniowie odnosili liczne sukcesy w Olimpiadach Literatury i Języka Polskiego i w Olimpiadzie Filozoficznej (finaliści i laureaci) oraz w wielu konkursach, promując tym samym nasze miasto na forum wojewódzkim i ogólnopolskim.
Pan Zdzisław Grześkowiak pracował na rzecz samorządu będąc radnym Rady Miejskiej Świdnicy V kadencji (2006-2010) oraz radnym Rady Powiatu w Świdnicy I kadencji (1998-2002). W Radzie Powiatu pełnił ponadto funkcję przewodniczącego Komisji Oświaty i Wychowania.
Pan Zdzisław Grześkowiak jako świdniczanin współpracował i nadal współpracuje i działa na rzecz organizacji pozarządowych takich np. Instytut Trzeciego Wieku w Świdnicy, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I LO w Świdnicy, Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza na Harendzie w Zakopanem. Przez kilka lat członek rady nadzorczej i programowej Fundacji na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza we Wrocławiu. Jako miłośnik poezji i literatury Pan Zdzisław Grześkowiak aktywnie uczestniczy w świdnickim życiu literackim i zajmuje się promocją świdnickich twórców. Napisał m. in. wstępy do tomików poetyckich: Tomasza Hrynacza („Wyjście z getta”) i Bartosza Czarnotty („Ślepe okna”). Brał udział w świdnickiej edycji festiwalu literackiego Cztery Żywioły Słowa jako prelegent. Wygłaszał referaty na temat kreatywnego pisania w ramach Świdnickich Śród Literackich. W latach 2006-2008 w „Tygodniku Świdnickim” popełnił cykl artykułów w prowadzonej przez siebie rubryce pt. „Nasz język”. Z kolei w latach 2009-2010 w tym samym „Tygodniku Świdnickim” opublikował w dodatku literackim cykl felietonów „Pobrzeże literatury”; w felietonach wielokrotnie poruszał temat świdnickich twórców. W „Roczniku Świdnickim” z 2010 r. opublikował tekst „Pięciolecie Świdnickich Śród Literackich”. Na portalu mojemiasto.swidnica.pl można znaleźć teksty autorstwa Pana Zdzisława Grześkowiaka pt. „Świdnica jako bohaterka literacka. O literaturze świdnickiej na marginesie szkicu prof. Mariana Ursela” czy tekst pt. „Świdnicki pitawal”. W ramach świdnickich Dni Papieskich w latach 2007-2014 i 2018-2019 wygłosił liczne referaty poświęcone twórczości Karola Wojtyły. Jest także w „Encyklopedii Świdnicy” autorem hasła ŚWIDNICKI KASPROWICZ".
Foto: Wiktor Bąkiewicz (na zdjęciu: p. Ludmiła Grześkowiak- żona Zdzisława, Sebastian Kujacz- przewodniczący Koła Absolwentów I LO w Świdnicy, dyr. Robert Kaśków i prof. Wojciech Koryciński)
Bardzo dziękujemy też Telewizji Teletop Sudety Świdnica za stworzenie wspomnieniowego materiału filmowego o naszym Zdzisławie.
Zapraszamy do odtwarzania! Warto!
https://www.youtube.com/watch?v=EcaCfMDOA4E