„(…) brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nic nie wiedział" – klasa I D na NARODOWYM … Czytaniu

Zdjecie

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania jest dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”, którego prapremiera odbyła się w 1906 r. w Krakowie, a wydany został w Warszawie w 1907 r.
Klasa I D uczestniczyła w wydarzeniu czytelniczym w bibliotece szkolnej, w otoczeniu rekwizytów z kolekcji Pani Karoliny Legiejew. Gabriela Zapolska w „Moralności Pani Dulskiej” przedstawia życie i problemy mieszczaństwa w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Dramat Zapolskiej nosi podtytuł „Tragikomedia kołtuńska”. Rzeczywiście, tytułowa Pani Dulska wywodzi się z kołtunerii. Wszystko co robi, robi na pokaz. Jej postawa, nazywana dulszczyzną, prezentuje pozorną moralność; życie w zakłamaniu i obłudzie. Pierwotnie akcja utworu została umieszczona we Lwowie. Jednakże na potrzeby przedstawienia premierowego w Krakowie autorka przeniosła akcję utworu do tego miasta. W wersji „lwowskiej”, Felicjan Dulski odbywa „spacer” na Wysoki Zamek, a przy ulicy Teatyńskiej musi przyspieszyć, bo „tunel rozbijają”, natomiast w wersji „krakowskiej” celem „spaceru” jest Kopiec Kościuszki, a przyspieszyć musi koło Parku Jordana, bo „zaczepiają”. Dla niewtajemniczonych: jest to droga odbywana przez Felicjana w jadalni, wokół stołu, a jego słynne słowa "A niech was wszyscy diabli" (jedyne wypowiedziane przez niego w całej sztuce) są wyrazem jego bezradności wobec sytuacji, w jakiej znalazła się cała rodzina Dulskich.
Mahoniowa serwantka Pani Dulskiej jest jedynie fasadą wystroju mieszczańskiego salonu, który skrywa wiele niemoralnych tajemnic, by stwarzać pozory poprawności wg motta Dulskiej: "Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nic nie wiedział".
Tekst i foto: Irena Szymaniak i Małgorzata Szyszka