Rocznik Świdnicki” 2019 z mocnym akcentem kasprowiczowskim

Zdjecie

Niedawno recytator „Ciszy wieczornej” Kasprowicza w ramach obchodów Dni Patrona, obecnie krytyk literacki publikujący na łamach „Rocznika Świdnickiego” – najważniejszego lokalnego pisma zajmującego się historią regionu. Właśnie ukazał się rocznik 2019. Polecamy w nim tekst profesora W. Korycińskiego „Świdnickie pejzaże literackie. Esej drugi. Trylogia husycka Andrzeja Sapkowskiego. Miasto tranzytowe – mitologia fantazy”. W tekście autor tropi wątki świdnickie w trylogii husyckiej Sapkowskiego. Na koniec stawia pytanie: jakim miastem zatem jest Świdnica w ujęciu Sapkowskiego? I odpowiada oryginalnie: „tranzytowym”.
Warto zwrócić także uwagę na wywiad prof. Korycińskiego i Małgorzaty Szwedo ze Stanisławem Kotełko, wybitnym historykiem, absolwentem „Kasprowicza”, a potem także nauczycielem I LO. Stanisław Kotełko uczęszczał do „Kasprowicza” tuż po wojnie, nosił szkolną ksywkę „Mamut” i w wywiadzie przepięknie i fascynująco opowiada o swoim życiu oraz o latach szkolnych w I LO.
W roczniku 2019 polecamy także dwa teksty Stanisława Bielawskiego, emerytowanego nauczyciela „Kasprowicza” i pasjonata regionalnej historii. W pierwszym tekście prof. Bielawski zabiera nas w świat świdnickich neonów. W drugim skupia się na reklamie lokali gastronomicznych Świdnicy w litografii i na pocztówkach do 1945 roku. Fascynujące!
Zapraszamy do lektury, naprawdę warto!