Dobrze jest wiedzieć, czyli z Internetem nie ma żartów!

Zdjecie

„Co Mr. Google wie o Tobie” oraz „Zdjęcie ląduje na Facebooku, a Ty w…sądzie”, to tematy wykładów, w których uczestniczyły klasy IM i IVG, w ramach projektu Wrocławskiej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa dla Młodzieży, prowadzonego przez Wyższą Szkołę Prawa we Wrocławiu.
Pierwsze zajęcia ogólnie dotyczyły bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, niebezpieczeństw czyhających na nieświadomych użytkowników Internetu. I tak, jak na co dzień nie zastanawiamy się za bardzo nad tym, jakie dane o sobie udostępniamy i jakie mogą być tego konsekwencje, to wiedza, którą przekazał nam prowadzący, p. Mirosław Piotrowski, na pewno wpłynie na refleksję przy np. ściąganiu „darmowych” aplikacji czy gier, które najczęściej „jedynie” chcą od nas pozyskać szereg prywatnych danych. Uczmy się chronić prywatność, choćby ze względu na swoje bezpieczeństwo!
Drugi wykład, prowadzony przez dr Pawła Flisa, skupiał się bardziej na wykorzystywaniu treści zamieszczanych na portalach społecznościowych i płynących z tego konsekwencji prawnych. I znów młodzież miała okazję uświadomić sobie, że każde zdjęcie, każdy wpis, nie będący naszą własnością, może pociągać za sobą ciąg zdarzeń (często niemiłych), związanych z prawami autorskimi, brakiem zgody na publikację wizerunku itp. A takie publikacje dodatkowo mogą rozpoczynać kolejne niezamierzone zdarzenia, jak np. hejt, zdarzenia dyskryminujące, szkalujące. A to, oprócz braku praw autorskich, jest łamaniem obowiązującego prawa i ścigane nie tylko jako wykroczenia cywilne, ale i przestępstwa karne.
I tu znów, mamy nadzieję, że w młodzieży pojawiła się na stałe świadomość skutków społecznych i prawnych takich ekstremalnych zdarzeń. I z bezkresnych zasobów Internetu będą wyciągać dla siebie i samemu udostępniać tylko to, co bezpieczne i wartościowe.