Śladami naszej historii, czyli tajemnice sztandaru Kasprowicza

Zdjecie

Wszystkie informacje dotyczące historii I LO są dla nas niezwykle cenne. Mamy kolejny bardzo ciekawy ślad związany z pierwszym sztandarem naszej szkoły. A wiemy, że jest to historia nie tylko ciekawa, ale i dość tajemnicza. Sztandar bowiem zaginął, a ostatnia o nim wzmianka pochodzi z roku 1971.
I oto niespodzianka! W zbiorach Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy znajduje się "Kronika Koła Pionierów miasta Świdnicy od 1945 r." (członkowie Koła na zdjęciu).
Muzeum zamieściło film prezentujący kronikę i w nim, na trzech zdjęciach, widnieje pierwszy sztandar szkoły! Prezentowany był on na wystawie "Świadkowie tamtych lat" w Młodzieżowym Domu Kultury w 1978 r. Zdjęcia pokazują nam ważne szczegóły jednej ze stron płata sztandaru. No i dowiadujemy się, że jeszcze w 1978 roku był on cały i w dobrym stanie. Ciekawy i wymagający analizy jest też opis eksponatu podający rok i fundatora sztandaru, ponieważ jest nieco inny niż tradycyjna wersja historii szkoły. Być może pojawią się kolejne informacje, pozwalające odkryć tajemnice pierwszego sztandaru Kasprowicza…
Za zdjęcia i życzliwość dziękujemy Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.
A szczególne podziękowania składamy naszemu emerytowanemu profesorowi Stanisławowi Bielawskiemu, który wypatrzył te zdjęcia i naprowadził nas na trop. Serdecznie pozdrawiamy Panie Profesorze!
Paweł Barański