II miejsce- super wynik!

Szachiści na szóstkę

PLAN PRACY PEDAGOGA SPECJALNEGO
I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy
na rok szkolny 2022/2023

Podstawa prawna: Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 22 lipca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

ZadaniaFormy i sposoby realizacjiTerminy
Współpraca z nauczycielami, wychowawcami grup wychowawczych lub innymi specjalistami, rodzicami oraz uczniami w:
  1. rekomendowaniu dyrektorowi szkoły lub placówki do realizacji działań w zakresie zapewnienia aktywnego i pełnego uczestnictwa uczniów w życiu szkoły i placówki oraz dostępności,
  2. prowadzeniu badań i działań diagnostycznych związanych z rozpoznawaniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły i placówki,
  3. rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych uczniów,
  4. określaniu niezbędnych do nauki warunków, sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych, w tym wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne, odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne ucznia;
  1. Rozpoznanie sytuacji rodzinnej, społecznej, prawnej uczniów poprzez rozmowy indywidualne z wychowawcami, nauczycielami, rodzicami, opiekunami, pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznej, pracownikami MOPS, kuratorami, uczniami.
  2. Analiza dokumentacji szkolnej.
  3. Udział w określaniu zdolności i predyspozycji uczniów poprzez:
    - obserwacja, testy, ankiety,
    - proponowanie lub prowadzenie zajęć rozwijających predyspozycje i uzdolnienia uczniów (np. w zakresie rozwijania inteligencji, twórczego myślenia, strategii uczenia się itp.)
  4. Rozpoznawanie właściwości intelektualnych i psychofizycznych uczniów poprzez konsultowanie indywidualnych przypadków w zakresie diagnozy ze specjalistami z zewnątrz w tym: z poradni psychologiczno-pedagogicznych, innych poradni specjalistycznych.
  5. Wspieranie rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej poprzez konsultacje, porady.
  6. Doradzanie w zakresie zakupu niezbędnego sprzętu specjalistycznego, pomocy dydaktycznych.
Cały rok
Współpraca z zespołem w zakresie opracowania i realizacji indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w tym zapewnienia mu pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
  1. Praca w zespołach opracowujących Indywidualny Program Terapeutyczno- Edukacyjny.
  2. Koordynowanie ewaluacji udzielanej uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  3. Współtworzenie Wielospecjalistycznej Oceny Poziomu Funkcjonowania Ucznia.
  4. Udzielanie porad i konsultacji.
Cały rok
Wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w:
  1. rozpoznawaniu przyczyn niepowodzeń edukacyjnych uczniów lub trudności w ich funkcjonowaniu, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły lub placówki,
  2. udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w bezpośredniej pracy z uczniem,
  3. dostosowaniu sposobów i metod pracy do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz jego możliwości psychofizycznych,
  4. doborze metod, form kształcenia i środków dydaktycznych do potrzeb uczniów;
  1. Pomoc wychowawcom klas w rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb uczniów oraz niepowodzeń szkolnych poprzez rozmowy indywidualne z wychowawcami, nauczycielami, rodzicami, uczniami, ankiety dla rodziców.
  2. Dostosowanie wymagań edukacyjnych wynikających z programu nauczania do indywidualnych potrzeb ucznia, u którego stwierdzono specjalne potrzeby edukacyjne poprzez:
    - prowadzenie dokumentacji uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną,
    - zbieranie informacji o uczniach ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
    - współpraca z poradnią psychologiczno- pedagogiczną,
    - rozmowy i konsultacje z nauczycielami, wychowawcami uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
  3. Udzielanie nauczycielom informacji na temat specyfiki specjalnych potrzeb ucznia.
Cały rok
Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, rodzicom uczniów i nauczycielom;
  1. Kwalifikowanie uczniów mających trudności w realizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego do różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej na wniosek uczniów, rodziców, nauczycieli, wychowawców.
  2. Postulowanie kierowania uczniów przejawiających poważne trudności dydaktyczne do poradni psychologiczno-pedagogicznych lub innych poradni specjalistycznych poprzez przygotowanie lub współpracę w przygotowaniu opinii dotyczącej ucznia, rozmowy z rodzicami mającymi wątpliwości, co do zasadności specjalistycznej diagnozy.
  3. Analizowanie opinii i orzeczeń z poradni psychologiczno-pedagogicznej, współorganizowanie pomocy zgodnie z zaleceniami.
  4. Praca w zespołach opracowujących Indywidualny Program Terapeutyczno- Edukacyjny.
  5. Koordynowanie ewaluacji udzielanej uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  6. Organizowanie spotkań ze specjalistami dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
  7. Organizowanie spotkań z rodzicami w ramach pedagogizacji rodziców. Prowadzenie zajęć o charakterze terapeutycznym ( w tym porady i konsultacje).
  8. Udzielanie uczniom pomocy w eliminowaniu napięć narastających na tle niepowodzeń szkolnych, trudności w nawiązaniu kontaktów interpersonalnych poprzez rozmowy, konsultacje, porady.
  9. Informowanie uczniów o możliwościach pomocy poprzez spotkania z uczniami.
Cały rok
Współpraca, w zależności od potrzeb, z innymi podmiotami.
  1. Współpraca z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną poprzez konsultacje, udział w spotkaniach pedagogów.
  2. Współpraca z innymi placówkami wspomagającymi szkołę: sądem rodzinnym, policją.
Cały rok
Przedstawianie radzie pedagogicznej propozycji w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły.
  1. Organizowanie, prowadzenie szkoleń i warsztatów na tematy związane z profilaktyką , opieką, wychowaniem i dydaktyką.
  2. Współpraca z Zespołem WDN.
Cały rok
Prowadzenie obowiązkowej dokumentacji.
  1. Dziennik pedagoga szkolnego
  2. Dziennik zajęć specjalistycznych.
  3. Rejestr opinii i orzeczeń
  4. Dokumentacja badań i czynności uzupełniających.
Cały rok

Duplikaty dokumentów

Duplikat świadectwa - należy wypełnić wniosek (do pobrania), wpłacić 26,00 zł na nr rachunku: 85 1560 0013 2005 5067 5000 0001 i dołączyć kopię dowodu wpłaty.


Duplikat legitymacji - należy wypełnić wniosek (do pobrania ), wpłacić 9,00 zł na nr rachunku: 85 1560 0013 2005 5067 5000 0001 i dołączyć kopię dowodu wpłaty.

Logo

Wybierz Życie – Pierwszy Krok –
profilaktyka raka szyjki macicy

W naszej szkole realizowany jest program edukacyjny poświęcony profilaktyce zakażeń HPV i raka szyjki macicy we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Świdnicy i skierowany jest do uczniów klas pierwszych . Wiedza o zagrożeniu rakiem szyjki macicy i powodującym go wirusem HPV nie jest szeroko rozpowszechniona wśród polskiego społeczeństwa, w tym wśród młodzieży. Wprowadzenie zatem edukacji prozdrowotnej jest niezwykle istotnym elementem na każdym etapie edukacji.

    Celem programu jest:
  • zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu,
  • podniesienie świadomości o czynnikach zwiększających ryzyko raka szyjki macicy,
  • motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie,
  • dostarczenie informacji o świadczeniodawcach wykonujących badania cytologiczne,
  • kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich,
  • kształtowanie postaw asertywnych związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie, w tym unikanie zachowań ryzykownych dla zdrowia.

W trakcie zajęć uczniowie poznają czynniki zwiększające ryzyko zachorowania, sposoby profilaktyki.

http://www.pierwszykrok.edu.pl/wiedza
Logo

ARS, czyli jak dbać o miłość?

Państwa dzieci biorą udział w programie edukacyjnym pod nazwą „ARS, czyli jak dbać o miłość?”, którego głównym założeniem jest wzbudzenie u młodzieży refleksji nad ważnymi dla nich wartościami.

Program ten został opracowany w ramach projektu „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych” współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy z innymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Już od kilku lat uczniowie naszej szkoły biorą w nim udział. Celem programu jest wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności zmniejszające ryzyko utraty zdrowia i życia ich samych oraz ich dzieci, zwłaszcza spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych.

Ważnym aspektem poruszanym podczas tych zajęć jest również sprawa trwałości związków ludzi, rodziny wolnej od nałogów, szczęścia dzieci wychowywanych w kochającej rodzinie. Mamy nadzieję, że poprzez realizację tego programu pomagamy Państwu w kształtowaniu prozdrowotnych postaw i zachowań młodych ludzi, co korzystnie wpłynie na ich zdrowie w dorosłym życiu.

Więcej informacji na temat programu:

Główny Inspektorat Sanitarny
Zdrowie w ciąży

Propozycje zawodoznawcze

    Jeśli masz ochotę, by:
  • poznać bardziej siebie, swoje mocne i słabe strony, zainteresowania, zdolności, predyspozycje, czynniki, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze przyszłego zawodu i kierunku studiów,
  • poznać zawody tradycyjne, zawody przyszłości – istniejące na rynku pracy i takie, których jeszcze nie ma,
  • robić różnorodne testy celem lepszego poznania swych predyspozycji edukacyjnych i zawodowych,
  • zapoznać się z ofertami szkół wyższych, kierunkami studiów, zasadami rekrutacji,

odsyłam do poniższych materiałów:

DOKUMENTY I REGULAMINY


Standardy Ochrony Małoletnich w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Świdnicy

System Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Wspierania Uczniów I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy

Regulamin organizacji wycieczek szkolnych

Powiatowy Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy dla uczniów klas 8 szkoły podstawowej

Regulamin przyznawania stypendium za wyniki w nauce w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza

NIESAMOWITY, POTRÓJNY SUKCES WOJTKA!

Zdjecie

Czy to możliwe, że dokonał tego jeden uczeń? Wojciech Drochomirecki, z klasy III POLITECHNICZNEJ, awansował do etapu centralnego Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z… matematyki, fizyki i informatyki! Dwa dni spędzone w Nowej Soli na etapie okręgowym zaowocowały takim sukcesem. Tego jeszcze w naszym Liceum nikt nie dokonał. Teraz kolejne dwa dni w Krakowie 23 – 24 marca - etap centralny.
Wojtku, gratulujemy i jeszcze mocniej ściskamy kciuki!.

Opiekunowie: Adela Majewska i Artur Żydek

DZIEŃ POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ W „ KASPROWICZU”

Zdjecie

Ten dzień był dla nas szczególny, bo liceum jest objęte patronatem Politechniki Wrocławskiej. Współpraca jest niezwykle efektywna, czerpiemy z niej wiele korzyści. Uczniowie klasy politechnicznej są słuchaczami wykładów z matematyki wyższej i fizyki uczestniczą w zajęciach laboratoryjnych z fizyki, zajęciach z robotyki oraz zajęciach na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki. Klasy biol. - chem. korzystają z zajęć laboratoryjnych na Wydziale Chemii. Wszystkie te spotkania uzupełniają, poszerzają wiedzę i rozwijają zainteresowania.
29. marca mieliśmy zaszczyt gościć m.in. :
Prof. dr hab. Inż. Andrzeja Dziedzica – prorektora do spraw nauczania Politechniki Wrocławskiej,
Dr hab. Inż. Rafała Walczaka, profesora Politechniki Wrocławskiej – dziekana Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki,
Odwiedził nas także pan Piotr Fedorowicz - Starosta Powiatu Świdnickiego i pan Grzegorz Stawarz - dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy,
Do „Kasprowicza” przyjechało także osiemdziesięciu ósmoklasistów i gimnazjalistów szkół świdnickich oraz uczniowie z Witoszowa, Pszenna i Grodziszcza. Gościliśmy także licealistów z II LO w Świdnicy. Działo się naprawdę dużo. Wszyscy byli słuchaczami ciekawych wykładów, a dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej przygotowane były dodatkowo warsztaty:
-„Scorpio X nie tylko łazik marsjański” – prezentacja Studenckiego Koło Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD
-„Mikrosystemy i fotonika wokół nas” – zajecia z dr hab.inż. Damianem Pucickim, Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki
-„Oblicza chemii” – pokaz, dr hab. inż. Elżbiety Wojaczyńskiej
-„Wahadło prawdę Ci powie” – warsztaty z fizyki, mgr Artur Żydek
Licealiści mogli także zapoznać się z ofertą edukacyjną Politechniki Wrocławskiej, a spotkania i rozmowy z pracownikami Politechniki na pewno pomogą im w podjęciu ważnych decyzji dotyczących wyboru kierunku studiów.