KASPROWICZANIE NA CZTERECH ŻYWIOŁACH SŁOWA

Zdjecie

Dobiegła końca IX edycja festiwalu literackiego Cztery Żywioły Słowa. Jak zwykle w imprezę organizowaną przez Świdnicki Ośrodek Kultury włączyli się Kasprowiczanie. Głównym wydarzeniem festiwalowym było spotkanie z Michałem Rusinkiem – literaturoznawcą, tłumaczem i pisarzem, byłym sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej.
Podczas festiwalu promowano twórczość C.K. Norwida, S. Lema i T. Karpowicza i tutaj pojawił się pierwszy akcent kasprowiczański – pan dyrektor Robert Kaśków wygłosił prelekcję „Człowiek w obliczu zła – C. K. Norwid ”. Kasprowiczanie wysłuchali również prelekcji dr Barbary Elmanowskiej „Wokół T. Karpowicza”, wybitnego poety awangardowego, twórcy szkoły lingwistycznej w poezji XX wieku. Nie lada gratką dla klas humanistycznych były warsztaty tłumaczeniowe przeprowadzone przez kulturoznawcę, tłumacza i animatora kultury Krzysztofa Dixa (absolwenta I LO). Kolejnym wydarzeniem była prezentacja Świdnickiej Sceny Literackiej.
Stało się już tradycją, że w festiwalowym menu nie może zabraknąć akcentów świdnickich. Tym razem w ramach Sceny odbyły się trzy akcje artystyczne – wernisaż wystawy „Labirynt zbrodni” Pawła Buczmy i premiera nowego odcinka Pocztówek literackich po Świdnicy (wernisaż i Pocztówki zostały poświęcone powieści „Tajemnice ulicy Pańskiej” Wojciecha Korycińskiego) oraz spotkanie autorskie z Tomaszem Hrynaczem, wybitnym poetą polskim, pochodzącym ze Świdnicy, absolwentem naszej szkoły. Festiwal zamknął spacer literacki śladami świdnickich autorów i ich powieści prowadzony przez Wojciecha Korycińskiego.
Całą imprezę dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.