NASZ ZDZISŁAW…

Zdjecie

W piątek 1 października 2021r. dotarła do nas druzgocąca wiadomość. Zmarł Zdzisław Grześkowiak. Polonista, filozof i etyk. Przez 40 lat pracował jako nauczyciel języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Świdnicy – nauczyciel ceniony, charyzmatyczny i z ogromnym autorytetem w środowisku lokalnym. Wychowawca kilku pokoleń Kasprowiczan. W latach 2001-2007 pełnił funkcję wicedyrektora Liceum.
Zdzisław był „człowiekiem Kasprowicza” z krwi i kości. Wybitny nauczyciel, kolega, autorytet pod każdym względem. Taki autorytet, przy którym nikt nie czuł się gorszy, „lichszy”, „mniejszy”, mimo jego przytłaczającej wiedzy i elokwencji. Rozmowa z nim, rozmowa na każdy temat, nie tylko literacki, to zawsze była wielka przygoda i przywilej. Wszystkich wokół zarażał swoimi pasjami. Literatura, tatrzańskie wędrówki- na te hasła oczy mu błyszczał bardziej niż zwykle…
Zdzisław posiadał wszystkie te cechy, że miał prawo tylko mówić, a inni tylko słuchać. A on odwrotnie- zawsze uważnie słuchał, uwielbiał rozmawiać z każdym. O sprawach ważnych i o sprawach błahych, zawsze z jednakowym zainteresowaniem rozmówcą. Jasny umysł, jasne spojrzenie, poczucie humoru, proste, uczciwe zasady w życiu. Kalokagatia- greckie, antyczne pojęcie oznaczające połączenie dobra z pięknem. Tym był Zdzisław. Nasz Zdzisław!
Żegnaj Przyjacielu, żegnaj Mistrzu…

Zdzisław Grześkowiak pracował ponadto od wielu, wielu lat na rzecz samorządu lokalnego, będąc radnym Rady Miejskiej Świdnicy V kadencji (2006-2010) oraz radnym Rady Powiatu w Świdnicy I kadencji (1998-2002). W Radzie Powiatu pełnił ponadto funkcję przewodniczącego Komisji Oświaty i Wychowania.
Jako społecznik współpracował z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Świdnicy, Stowarzyszeniem Absolwentów i Przyjaciół I LO w Świdnicy, Stowarzyszeniem Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza na Harendzie w Zakopanem. Przez kilka lat był członkiem rady programowej Fundacji na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza we Wrocławiu.
Jako miłośnik poezji i literatury Zdzisław Grześkowiak aktywnie uczestniczył w świdnickim życiu literackim i zajmował się promocją świdnickich twórców. Napisał m. in. wstępy do tomików poetyckich Tomka Hrynacza. W „Roczniku Świdnickim” z 2010r. opublikował tekst „Pięciolecie Świdnickich Śród Literackich”. Na portalu mojemiasto.swidnica.pl można znaleźć teksty autorstwa Zdzisława Grześkowiaka pt. „Świdnica jako bohaterka literacka. O literaturze świdnickiej na marginesie szkicu prof. Mariana Ursela” czy tekst pt. „Świdnicki pitawal”. W ramach świdnickich Dni Papieskich w latach 2007-2014 i 2018-2019 wygłosił liczne referaty poświęcone twórczości Karola Wojtyły. Jest także w „Encyklopedii Świdnicy” autorem hasła „Świdnicki Kasprowicz”.
CZEŚĆ TWOJEJ PAMIECI ZDZISŁAW!