Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, czyli KSIĄŻKA za RÓŻĘ
„NOŚNOCYTATY” – konkurs dla Was ?

Zdjecie

Biblioteka szkolna zaprasza do uczestnictwa w obchodach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich poprzez udział w kreatywnym kolażu fotograficznym, polegającym na wybraniu przez uczestnika cytatu z kanonu lektur szkolnych i umieszczeniu go na przedmiocie (np. kubku, t-shircie), pejzażu itp. Prace w formie elektronicznej prosimy przesyłać do 17 maja 2021 r. na adres e-mail: kasprobiblioteka.wp.pl. Fotografie zostaną zaprezentowane na stronie internetowej I LO.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej poprzez stosowanie praw autorskich – obchodzony jest 23 kwietnia od 1995 r. Dzień 23 kwietnia jest symboliczny dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir. Również na ten dzień przypada rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy.
W Katalonii 23 kwietnia jest świętem narodowym, obchodzonym jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z katalońską tradycją w tym dniu obdarowywano kobiety czerwonymi różami, symbolizującymi krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Kobiety natomiast zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.
Irena Szymaniak, Małgorzata Szyszka