KLASY BIOLOGICZNO-CHEMICZNE GOŚCIŁY WYKŁADOWCĘ Z POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ

Zdjecie

„Chemia w kosmetykach – czy może być groźna?” To temat wykładu z chemii, który mieliśmy przyjemność wysłuchać 16 lutego. Wykładowcą była Pani dr hab. inż. Elżbieta Wojaczyńska, prof. Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.
W skrócie…
Media straszą nas niekiedy, że kosmetyki, których używamy, zawierają składniki zagrażające naszemu zdrowiu i życiu. Wszystko, co chemiczne, zwłaszcza jeśli ma skomplikowaną nazwę, laikowi wydaje się groźne. A przecież nasz świat składa się z niezliczonej ilości substancji chemicznych, a życie nie byłoby możliwe bez ich nieustannych przemian. Również kosmetyki, nawet jeśli ktoś określi je mianem „naturalnych”, muszą zawierać całą gamę związków chemicznych. Celem wykładu było wyjaśnienie, co rzeczywiście wchodzi w skład kosmetyków, jaka jest rola poszczególnych komponentów, czy można z nich zrezygnować albo zastąpić je innymi.
Ewa Świątkowska – nauczyciel chemii
– To było bardzo owocne spotkanie. Niezwykle interesujący temat, no i jak najbardziej na czasie. Wszechobecna chemia wpływa na nasze codzienne życie. Warto wiedzieć w jaki sposób. Z pewnością pracownik wyższej uczelni, prowadzący badania naukowe, jest osobą najbardziej kompetentną. Po wykładzie wywiązała się dyskusja. Uczniowie mogli zadawać dodatkowe pytania, a Pani profesor chętnie udzielała wyjaśnień. Wkrótce zaprosimy naszych uczniów na kolejne, zaplanowane już, ciekawe wykłady.
Wykład z chemii oczami naszych uczniów
Zuzanna Pietrukiewicz – 2c
– Kiedy pani prof. Ewa Świątkowska powiedziała nam na lekcji, że we wtorek, 16 lutego, odbędzie się wykład z chemii online, to pierwsze o czym pomyślałam to probówki, pipety, zlewki i doświadczenia. Ale, jak się okazało, tematem przewodnim była chemia w kosmetykach. Nudny temat? Nie! W każdym kosmetyku jest chemia. Niektóre substancje są bardziej szkodliwe, inne mniej. Warto było posłuchać o tym, jak nieświadomie trujemy swoje organizmy. Czy drogie marki zawsze dają nam to, co najlepsze? Czy domowe preparaty są zdrowsze, ale trudne do wykonania? Na te i wiele innych pytań poznaliśmy odpowiedzi. Wykład jak najbardziej godny polecenia.
Milena Chamera – 2c,
– W ramach współpracy z Politechniką Wrocławską razem z klasą wzięłam udział w niezwykle interesującym wykładzie. Pani profesor opowiedziała nam o tajnikach chemii kosmetycznej. Dzięki niej nie tylko pogłębiliśmy wiedzę z jednego z naszych przedmiotów rozszerzonych, ale również zdobyliśmy informacje o produktach towarzyszących nam każdego dnia. Kosmetologia od dłuższego czasu była dla mnie interesującą nauką. Bardzo merytoryczne i dokładnie wytłumaczone zagadnienia pomogły mi poukładać dotychczasową wiedzę, jak i rozbudować ją o nowe zagadnienia: od nieczystych metod marketingowych w branży kosmetycznej, przez omówienie składów, po przepis na własne kremy. Wydaje mi się, że te tematy zainteresują nawet osoby niezwiązane z chemią. Cieszę się, że miałam możliwość wzięcia udziału w wykładzie. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości odbędzie się więcej takich spotkań.