Dzień Języka Ojczystego w Kasprowiczu ?

Zdjecie

W 2021 roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada na 21 lutego (niedziela). My go będziemy obchodzić w poniedziałek 22 lutego, a oto plan wydarzeń:
lekcja 2. - prof. B. Wierzbicka - Temat: Koronajęzyk
lekcja 3 - prof. R. Kaśków - Temat: Powaby języka ojczystego
lekcja 4 - prof. W. Koryciński - Temat: ? (jak zawsze intrygująco)
lekcja 5 - prof. A. Wojtek - Morawska - Temat: Językowy escape -room (do zdobycia piątki z języka polskiego!)
lekcja 6 - prof. Marta Kędzia - Temat: Spotkanie z pisarką Ewą Przydrygą. (autorką thrillerów psychologicznych, nominowaną do Złotego Kościeja w kategorii Thriller Roku 2020. Pisarka przekazała na ten dzień 10 egzemplarzy swoich powieści, które rozdamy najaktywniejszym spośród Was)
Zapraszamy! ?
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego.
Święto upamiętnia wydarzenia w mieście Dhace (obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu. Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów, a 21 lutego to obecnie święto narodowe w Bangladeszu.
Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.
(www.ekokalendarz.pl)