Pamiętajmy o naszych bohaterach!

Zdjecie

Kończy się listopad, miesiąc szczególnej pamięci o naszych bliskich. Miesiąc, w którym świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości. Dlatego wspominamy wyjątkową w historii naszej szkoły postać i jednocześnie bohatera walki o niepodległość - pierwszego dyrektora "Kasprowicza" - Mieczysława Kozara Słobódzkiego.
Urodził się 1 stycznia 1884 r. w Chociniu. Po odbyciu studiów zamieszkał w Stanisławowie gdzie założył rodzinę i pracował. Po wybuchu I Wojny Światowej w 1914 roku został powołany do armii austro - węgierskiej. Następnie wstąpił do Legionów Polskich z przydziałem do 1 Pułk Artylerii, gdzie otrzymał pseudonim „Kozar”. Mianowany do stopnia chorążego, a następnie podporucznika. Brał udział w działaniach wojennych. Był dwukrotnie ranny. Pełnił służbę jako oficer do zleceń Polskiej Organizacji Wojskowej. Po zakończeniu wojny osiadł z rodziną w Warszawie. Służył w Wojsku Polskim w stopniu porucznika, kapitana i majora pełniąc różne funkcje. Był znanym autorem muzyki do piosenek żołnierskich, które śpiewano na scenach teatrzyków i kabaretów literackich. Większość utworów pisana była do tekstów opiewających Legiony Polskie, Józefa Piłsudskiego, los żołnierski - "Maszerują strzelcy, maszerują", "Wieczorny apel", "Witaj komendancie" i oczywiście "Rozkwitały pąki białych róż". Piosenka ta zdobyła największą popularność. Po II wojnie światowej osiadł w Świdnicy i organizował I Liceum. Wybitny kompozytor, pedagog, prowadził działalność artystyczną i literacką. Zmarł 3 stycznia 1965 r.
W sierpniu 2020 r. grób Mieczysława Słobódzkiego uhonorowany został insygnium „Ojczyzna Swemu Obrońcy”. Syn Mieczysława Słobódzkiego Jerzy, oficer 1 Pułku Artylerii Najcięższej i uczestnik wojny obronnej w 1939 roku, jeniec obozu w Starobielsku zamordowany został przez Rosjan w Charkowie w 1940 r. Warto poświecić chwilę zadumy tak bliskim nam bohaterom. Bądźmy dumni, że mamy ich w swoim gronie i pielęgnujmy pamięci o nich.
A na koniec zapraszamy pod poniższy link. Tam historyczna produkcja (2009 rok!) autorstwa naszych filmowców z tamtych lat ?
https://www.youtube.com/watch?v=hHcUxL-Cc8k