PRETEXTY ŻYWIOŁÓW

Zdjecie

foto Małgorzata Kępa

Jak co roku jesień przynosi ze sobą szereg działań literackich w Kasprowiczu. Nie umilkły jeszcze echa wyprawy do Wrocławia na Turniej im. Rafała Wojaczka, a już pod koniec października uczniowie I LO mieli okazję wziąć udział w Festiwalu Literacko-Artystycznym (wydarzenie jest połączeniem wrocławskiego Festiwalu preTEXTY i świdnickiego - Cztery Żywioły Słowa).

Festiwal zainaugurowała Świdnicka Środa Literacka, cykliczna impreza o ponad 10-letniej tradycji prowadzona przez prof. W. Korycińskiego, poświęcona promocji książki świdnickiej poetki Barbary Elmanowskiej „Czarny Pegaz”. Warto zwrócić uwagę, że autorka wspomina w książce nieżyjące postacie świdnickiego życia literackiego, a wśród nich pierwszego dyrektora I LO Mieczysława Kozara-Słobódzkiego.

Drugi dzień festiwalowy (27. października) rozpoczęło spotkanie w I LO z cenionym poetą, krytykiem literackim i prozaikiem nominowanym do Literackiej Nagrody „Nike” Karolem Maliszewskim, którego gospodarzami byli uczniowie klasy 3P. Pytaniom nie było końca, a gość opowiadał barwnie o swoich doświadczeniach biograficzno-literackich, zachęcając do odważnych działań literackich. Popołudniowe wydarzenia zainicjowały warsztaty literackie w Klubie Łaźnia. Poprowadził je wrocławski pisarz Jacek Bierut, zdobywca wielu nagród, nominowany do Literackiej Nagrody „Silesius”. Wśród uczestników warsztatów nie zabrakło młodych adeptów pióra z Kasprowicza. Wieczór zakończył sportowo-literacki turniej w petanque (soft), w którym reprezentacja Kasprowicza (w składzie: prof. K. Twaróg, prof. M. Żabrowski i Krzysztof Dix) zajęła II miejsce.
W ostatnim dniu festiwalowym klasa 1P wzięła udział w warsztatach filmowo-literackich prowadzonych przez instruktora Tomasza Kasprzyka. Efektem warsztatów było stworzenie kilku filmów w technice animacji poklatkowej – wkrótce będzie je można obejrzeć na kanale youtube. W ostatnim dniu odbyła się w Piwnicy Ratuszowej „The Battle of 7 Words” – zdecydowanym zwycięzcą okazała się nasza uczennica Paulina Rybarczyk (IP), inkasując 300 zł. Serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne pozytywne doniesienia z aren literackich.