,,Poezję- tylko co to takiego poezja. Niejedna chwiejna odpowiedź na to pytanie już padła. A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego jak zbawiennej poręczy’’ - Wisława Szymborska "Niektórzy lubią poezję"

Zdjecie

5 kwietnia b.r. w Głogowie odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego ,,Szymborska- lubię to!", organizowanego w ramach obchodów 100 rocznicy narodzin poetki. Niezmiernie miło nam poinformować, że reprezentantka Kasprowicza, Dorota Polak z klasy 2G, zajęła 3 miejsce! Dorota zaprezentowała swoją interpretację wiersza ,,Monolog dla Kasandry". Z powodzeniem!

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Opieka merytoryczna- Marta Kędzia


Czas na Politechnikę, czas na 2C

Zdjecie

Kolejną klasą, która odwiedziła laboratorium chemiczne Politechniki Wrocławskiej była 2C. To druga wizyta klasy w tej pracowni (poprzednia miała miejsce w ubiegłym roku szkolnym). Prawie trzy godziny doświadczeń ze związkami chemicznymi przyniosły dużo satysfakcji, pogłębienia wiedzy i nabycia nowych umiejętności. Młodzi chemicy i tym razem potwierdzili zgodność teorii z praktyką.

I o to przecież chodzi!

STYPENDIA ATM-u PRZYZNANE!

Zdjecie

Z przyjemnością informujemy, iż Szkolna Komisja ds. Pomocy Materialnej Uczniom przyznała stypendia ATM-u za I semestr roku szkolnego 2022/2023.
1. Stypendia za wyniki w nauce przyznano:
• na poziomie klas pierwszych uczniowi klasy 1P Wojciechowi Bętkowskiemu, który uzyskał średnią ocen za I semestr 5,14 oraz wzorową ocenę zachowania,
• na poziomie klas drugich uczennicy klasy 2P Aleksandrze Śliwińskiej, która uzyskała średnią ocen za I semestr 5,07 oraz wzorową ocenę zachowania,
• na poziomie klas trzecich uczniowi klasy 3P Oliwierowi Krawczykowi, który uzyskał średnią ocen za I semestr 5,00 oraz wzorową ocenę zachowania,
• na poziomie klas czwartych uczniowi klasy 4P Rafałowi Wiszniowskiemu,który uzyskał średnią ocen za I semestr 5,11 oraz wzorową ocenę zachowania.
2. Stypendium za szczególne osiągnięcia przyznano uczennicy klasy 4D Natalii Chojnackiej, która wyróżniła się następującymi osiągnięciami:
• zorganizowanie chóru szkolnego „Viento”, systematyczna praca z członkami chóru,
• zorganizowanie charytatywnego koncertu chóru ”Viento”,
• awans do II etapu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.
Gratulujemy!

Biol-chem na "laborkach"

Zdjecie

W miniony piątek, 31 marca, IC wystartowała z zajęciami laboratoryjnymi na Politechnice Wrocławskiej. Po szybkim marszu ulicami Wrocławia nieco onieśmielona młodzież przekroczyła bramę Wydziału Chemii, by po chwili znaleźć się w sali nowoczesnego laboratorium. Przemiłe prowadzące przejęły uczniów pod swą opiekę i wyjaśniły wszystkie wątpliwości. Przyszli studenci ochoczo przystąpili do działań realizując kolejne doświadczenia. Pojawiły się kolory, zawiesiny i substancje lotne. Na twarzach pracujących uczniów widać było ciekawość i zainteresowanie. W praktyce chemia okazała się porywająca i wcale nie taka trudna.
Mamy nadzieję, że następne zajęcia dostarczą kolejnych pozytywnych wrażeń, a młodzież z niecierpliwością będzie czekała na ponowny wyjazd.

DZIEŃ OTWARTY W KASPROWICZU!

Zdjecie

Serdecznie zapraszamy do I LO w Świdnicy na Dzień Otwarty!
Jak zwykle, oprócz rzetelnych, wyczerpujących informacji o szkole i przyszłym roku szkolnym, czekać będzie na Was wiele atrakcji towarzyszących. Pokazy, warsztaty, doświadczenia, występy artystyczne, trochę słodyczy... A wszystko w formie wspólnej zabawy. To będzie też najlepsza okazja, żeby z bliska przyjrzeć się szkole i jej „fantastycznym” tubylcom. A Ci na pewno zadbają, żebyście już teraz poczuli wyjątkowy klimat murów Kasprowicza i przeprowadzą Was przez wszystkie tajemnicze zakamarki szkoły. A wszystko też po to, by dać Wam kolejny argument, żeby „na poważnie” rozważyć możliwość dołączenia do naszej licznej rodziny!
Więcej bieżących informacji dotyczących Dnia Otwartego (i nie tylko) znajdziecie na FB I Liceum.

ZAPRASZAMY!

Dorota ma mocne argumenty!

Zdjecie

Z wielką radością spieszymy donieść, że Dorota Polak awansowała do centralnego etapu Olimpiady Retorycznej i 21 kwietnia zmierzy się z najlepszymi młodymi oratorami w kraju!
Dorota jest jedyną reprezentantką Dolnego Śląska! Celem olimpiady – jak napisano w jej regulaminie – jest „wprowadzenie młodych ludzi w krąg wysokiej kultury intelektualnej”. Jest to związane z tym, że: „ogłada, elokwencja, znakomite wyrażanie się były od zawsze synonimem swego rodzaju arystokratyzmu ducha”. W ten sposób Olimpiada Retoryczna ma być zachętą dla uczniów do rozwijania kultury żywego słowa oraz pewnym zwrotem w stronę edukacji klasycznej. Już Arystoteles określił retorykę jako umiejętność wynajdywania możliwych sposobów przekonywania w odniesieniu do każdego przedmiotu. Sztuka pięknego przemawiania z użyciem logicznej argumentacji była dla starożytnych Greków i Rzymian warunkiem życia publicznego.
I w tym duchu zadaniem Doroty będzie teraz przygotowanie mowy obrończej lub oskarżycielskiej oraz wygłoszenie jej przed komisją i publicznością.
Trzymajmy mocno kciuki, bo to spore wyzwanie!

Opiekun olimpiady- Marta Kędzia

Kolejne porozumienie z Politechniką Wrocławską podpisane

Zdjecie

Siedem liceów z Dolnego Śląska, Wielkopolski i Łódzkiego objęła swoim patronatem Politechnika Wrocławska. Wśród nich jest nasz Kasprowicz; rzecz przede wszystkim dotyczy naszych klas politechnicznych. Podpisana umowa obejmuje 5 kolejnych lat. W czwartek 30 marca 2023r. podpisali ją rektor Politechniki prof. Arkadiusz Wójs i dyrektor szkoły Robert Kaśków.
My się bardzo, bardzo cieszymy, bo to niezwykle owocna współpraca!

Tańczą do utraty tchu

Zdjecie

W silnie obsadzonym Międzynarodowym Turnieju Tańca Polish Cup Szczecin-Mierzyn Państwo Anna i Tomasz Wojasowie zajęli tym razem trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej. Brawo. Po pierwszym miejscu w Oleśnicy trzecie miejsce w Szczecinie to zupełnie dobry wynik. Nasi świdniccy tancerze po prostu trzymają poziom i klasę.
My też trzymamy za nich kciuki. Mocno!