FIAT LUX – Niech stanie się światło!

Zdjecie

232 lat temu, 3 maja 1791 roku uchwalono Ustawę Rządową czyli konstytucję znaną jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po konstytucji amerykańskiej) ustawa rządowa. Zaprojektowano ją w celu zlikwidowania wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacznie przejawy wolności szlacheckiej prowadzące w praktyce do anarchii, wprowadziła częściowe zrównanie praw mieszczan i szlachty, dawała chłopom ochronę państwa. Stanowiła wyraz marzeń polskich myślicieli doby oświecenia o nowoczesnym i sprawiedliwym państwie.
W praktyce obowiązywała do 23 listopada 1793 roku, do momentu, kiedy sejm grodzieński uznał wtedy Sejm Czteroletni za niebyły i uchylił wszelkie akty prawne. Konstytucja „żyła” krótko ale stanowiła dowód, że Polakom - posłom i ludziom świata polityki- zdarzało się myśleć o dobru państwa i obywateli, że działali, mając na uwadze postęp i prawa człowieka…
A my dziękujemy klasie 3D, że w przededniach święta na chwilę przeniosła nas w te wzniosłe czasy i swoim programem pozwoliła poczuć atmosferę tamtych dni.

DIAMENTOWA LIGA W KASPROWICZU!

Zdjecie

W dniach 25-26.03.2023 r. odbył się centralny etap XVI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH”. Uczestnicy rywalizowali o nagrodę główną - Diamentowe Indeksy AGH na wybrane kierunki studiów w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Tuż przed zakończeniem roku szkolnego klas maturalnych dotarły do nas radosne informacje. Trójka naszych uczniów (wszyscy z IVP politechnicznej) uzyskała tytuł laureata tej olimpiady:
- Natalia Józefiak – laureatka z geografii z elementami geologii
- Adrian Bętkowski – laureat z matematyki i fizyki
- Rafał Wiszniowski – laureat z matematyki i finalista z fizyki.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Opiekunami „Diamentów” są: Adela Majewska, Marek Ibek, Artur Żydek

HUMANISTYCZNY SZCZYT SZCZYTÓW

Zdjecie

Podczas ostatniego weekendu niezwykłe dziewczyny z klasy IV G przebojem wdarły się na „Olimp”, wprawdzie nie ten grecki, a warszawski, ale z przytupem i wielkim powodzeniem. Zuzanna Kleina została bowiem finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Z kolei Julia Turek uzyskała tytuł finalistki Olimpiady Filozoficznej. Tym samym dziewczyny zagwarantowały sobie zdanie matury na 100%: Zuzia z języka polskiego, Julia z filozofii.
Brawo, brawo, brawo!
Opiekunem olimpijek jest Robert Kaśków

JEDYNE TAKIE TRIO!

Zdjecie

W dniach 15-16.04.2023 uczniowie Kasprowicza: Julia Tobiasz (4D), Gustaw Feruś (3D) i Bartosz Piekielny (4P), brali udział w etapie ogólnopolskim 47.Olimpiady Języka Angielskiego w Poznaniu. I tak się pięknie składa, że wszyscy uzyskali tytuły finalistów tego konkursu. Tytuł taki upoważnia ich do zwolnienia z matury pisemnej na poziomie podstawowym, rozszerzonym oraz egzaminu ustnego, ponieważ już teraz mają 100%.
Ogromne gratulacje!

Opiekunem championów jest Ewa Prystacz-Pietrukiewicz

A TO BYŁO TAK…

Zdjecie

Było tak, jak sobie wymarzyliśmy. Dzisiejszy dzień udowodnił po raz kolejny, że kiedy Kasprowicz pracuje, to pracuje na maksa, a kiedy się bawi, to…też na maksa!
Było niezwykle miło Was gościć (pozdrawiamy również naszych niezawodnych Absolwentów!), widzieć zaciekawione spojrzenia i pierwsze nieśmiałe uśmiechy na Waszych twarzach. Było też widać, że całkiem dobrze i swobodnie się u nas czujecie… i o to chodzi!
Mamy nadzieję, że te kilka godzin spędzone na korytarzach I LO pokazały, że warto w naszej rodzinie spędzić znacznie więcej czasu. I znacznie więcej korzyści dla siebie z tego spędzonego czasu uzyskać. My ciągle pracujemy, żeby było lepiej, efektywniej, ale też przyjaźnie i bezpiecznie.
Ale tak naprawdę wszystko w Waszych rękach
My czekamy!
ps. galerię zdjeć z imprezy znajdziecie tu: https://www.facebook.com/kasprowiczanie/?ref=pages_you_manage

NAJLEPSI MATEMATYCY W POWIECIE!

Zdjecie

14. kwietnia Zespole Szkół Mechanicznych odbył się XIX Powiatowy Konkurs Matematyczny. Czterech najlepszych uczniów tego etapu będzie reprezentowało Powiat świdnicki w Międzypowiatowym Konkursie, który w tym roku odbędzie się w Łowiczu. O nagrody powalczą tam, oprócz gospodarzy, także uczniowie z powiatu tatrzańskiego i kartuskiego. Tegoroczny konkurs przysporzył nam wielu emocji, pierwszy raz w historii o 4. miejscu zadecydowała dogrywka, która dla nas zakończyła się szczęśliwie.
Nasze Liceum reprezentowali uczniowie z klasy 3P i 3G, którzy wykazali się dużą wiedzą matematyczną i zajęli prawie całe podium. W czwórce najlepszych z najlepszych znalazło się aż trzech uczniów ILO: WOJCIECH MRÓZ 3P (1.m), ROBERT BIAŁOBRZESKI 3P (3.m) i ROBERT WŁODKOWSKI 3P (4.m).
Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych w Łowiczu!
Do konkursu uczniów przygotowywały: Adela Majewska (ekipa z 3P) i Joanna Łopuszańska-Kułak (ekipa z 3G)

Trochę pracy, dużo zabawy

Zdjecie

Przygotowania idą pełną parą, ale afekt końcowy planowany jest oczywiście na sobotę!
A tymczasem garść przydatnych informacji:
- rozpoczynamy punktualnie o godz. 10.00 w auli i LO (ale wchodzimy przez wejście główne do szkoły). Odbędzie się tam krótkie powitalne spotkanie z wicedyrektorem I LO, połączone z ogólnymi informacjami dotyczącymi szkoły, rekrutacji i tego, czego się można spodziewać w roku szkolnym 2023/2024
- po spotkaniu zapraszamy do spacerów po szkole, odwiedzania stanowisk dotyczących otwieranych profili, do punktu informacji rekrutacyjnej (pracownia 207). Waszym zadaniem jest śmiało pytać o wszystko, co na dzisiaj może się wydawać trudne czy niezrozumiałe. Na pewno okaże się łatwe i zrozumiałe
Niemal w każdym zakamarku szkoły czekać będzie na Was mnóstwo atrakcji: pokazy, prezentacje i tematyczne zabawy. Będzie „trochę straszno, trochę śmieszno”- w zależności od piętra, na które traficie 🙂 A trafić Wam pomogą hostessy i stewardzi, którzy będą czekać i służyć pomocą już przy wejściu do szkoły.
- od godz. 12.00 zapraszamy znów do auli, gdzie specjalnie dla Was nasi wokaliści przygotowali niedługi, ale bardzo kolorowy program muzyczny „Bajkowa scena Kasprowicza”. Zdecydowanie warto zajrzeć! - UWAGA! Bardzo ważna informacja dla ZMOTORYZOWANYCH! Wokół szkoły będą dostępne trzy parkingi. Dwa od ul. Rycerskiej i jeden od ul. Czwartaków. Można też przy tych ulicach zaparkować na jezdni (uwaga na zakaz na Czwartaków po prawej stronie). W tym dniu odbywać się będzie 51 RAJD Świdnicki i wystąpią pewne utrudnienia. Od 14.00 ul. Śląska i ul. Polna Droga będą zamknięte, a już wcześniej ul. Pionierów będzie dwukierunkowa z zakazem parkowania. Krótko mówiąc zdecydowanie wygodniej i bezpieczniej jest zaparkować przed wjechaniem na Pionierów lub z drugiej strony parku Kasprowicza (ul. Traugutta i sąsiednie) i dojść spacerem 😊 W soboty parkowanie w strefach jest bezpłatne!
To wszystko powyżej, to oczywiście wielki skrót, tego co Was czeka tego dnia w I LO. Bo drzwi Kasprowicza będą SZEROKO OTWARTE dla wszystkich!
ZAPRASZAMY!

Kasprowicz bierze udział w akcji ŻONKILE

Zdjecie

W dniu 19 kwietnia 2023 r. przypada 80 rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie żydowskim. Akcję Żonkile przed wielu laty zapoczątkował Marek Edelman, jeden z przywódców powstania w getcie żydowskim w 1943r., bohater reportażu „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Od tamtego czasu żonkile stały się symbolem szacunku i pamięci o Holocauście, pamięci o wielu wiekach polsko-żydowskiego sąsiedztwa na ziemi Polin, czyli Polski.
Nasz udział w akcji będzie polegał na tym, że w środę 19 kwietnia zainteresowane klasy obejrzą premierę animacji "Zdążyć przed Panem Bogiem” opartą na motywach tekstu Hanny Krall. Film będzie trwał około 20 minut. Po filmie uczniowie podyskutują na jego temat.

https://polin.pl/.../akcja-zonkile-w-szkolach...
Zwiastun filmu można obejrzeć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=XAn_3CqaOtU

Z wizytą na Witelonce

Zdjecie

W miniony piątek grupa Kasprowiczan w ramach Dnia Otwartych Drzwi uczelni odwiedziła Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy. Nasi uczniowie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną na rok akademicki 2023/2024, zasadami rekrutacji, a także wziąć udział w warsztatach, zajrzeć do sal wykładowych, ćwiczeniowych, pracowni i laboratoriów oraz zobaczyć jak wykorzystywana jest baza dydaktyczna w procesie kształcenia studentów.
Uczelnia robi wrażenie i jest dobrą alternatywą do bogatej oferty studiów wyższych


Goethe nagradza Kasprowiczankę

Zdjecie

Zakończyła się doroczna edycja ogólnopolskiego konkursu języka niemieckiego „Leselust”- odkryj radość z czytania“, organizowanego przez Instytut Goethego.
Miło nam poinformować, że laureatką tegorocznej edycji została ANTONINA WOJTERA z klasy 1G, która otrzymała wyróżnienie za recenzję pozycji „ Ein Sommer in Bayern”.
Konkurs „Leselust – odkryj radość z czytania” ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży. Konkurs Leselust jest konkursem czytania i pisania, który skierowany jest do wszystkich typów szkół. Rywalizacja obejmuje dwie kategorie: szkoły podstawowe i szkoły średnie. Celami konkursu są: motywowanie uczennic i uczniów do czytania książek w języku niemieckim i wymiana opinii między uczniami na temat różnych książek.
Laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody, a ich recenzje są opublikowane przez Goethe-Institut.
Opiekunem Antoniny jest Adrian Gnilka